Toygan Eren Kimdir?

1974’te İzmir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi GSF Heykel Bölümü’nde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.1998′den beri bir çok yurt içi ve yurt dışı karma sergiye katılan Eren’in, iki adet kişisel sergisi bulunmaktadır.
2003 yılında 2.TRT Seramik Yarışması’nda Başarı Ödülü, 2010′da ise İzmir Rotary Kulübü 11.Altın Testi Yarışması’nda Birincilik Ödülü’nü alan Eren, 2003 yılından bu yana seramik sektöründe çalışmakta ve çeşitli üniversitelerde alternatif seramik pişirim teknikleri üzerine seminerler ve workshoplar vermektedir.

porttre

Born in İzmir in 1974, Toygan Eren got his arts education in EskisehirAnadolu University where he got his major in Sculpture and also his master degree in School of Arts, Sculpture.

His works have been exhibited both in Turkey and in different countries in art biennials as well. He has been working as a modelist/sculpture in Eczacibasi 2003-2013. Toygan Eren gives workshops for different firing techniques (such as naked raku and saggar) in various universities. He has won two prestigious awards for his works.